BREAKING NEWS
Yaşam

728x90

header-ad

468x60

header-ad

Hizmetimiz büyüsün ama biz büyümeyelim

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Bid'at ve küfür zulmetinin her tarafı sardığı, haramla helâlin, sünnetle bid'atin, imanla küfrün karıştığı âhir zamandayız. Böyle bir zamanda, Ehl-i sünnet itikadında olmak, bu yolun büyüklerini sevmek, bu yolda dinimize hizmet etmek, büyük nimettir. Bütün bu kavuştuklarımıza vesile olan büyüklerimize ne kadar teşekkür etsek, haklarını ödeyemeyiz. Eh-i sünnet âlimleri, istirahatlerini, sıhhatlerini feda ederek, bu kıymetli kitapları mum ışığında hazırladılar. Hayatları bununla geçti. Yanlarında bir kuru odun dursa, orada, o nurun altında yeşerirdi. O hâlde, onlarla beraber olan, evlatlarının, talebelerinin de kıymetini bilmeliyiz. Merhum hocamız da, kitaplarla meşgul iken, dünyayla alakaları kesilir, yiyip içmeyi unuturlardı. Başlarını kaldırmadan okurlar veya yazarlardı. Bu, çok büyük bir meziyettir.

Ehl-i sünnet âlimlerinin kitapları, hepimizin hidayetine vesile oldular. Onların sayesinde buradayız. Onun için bu emeklerin, bu gayretlerin hakkını vermek çok zor bir iştir. Çok çalışmayı, çok hassas olmayı ister. Kendimizi, nefsimizi aradan çekmeyi ister. Bu yolda (Ben) demek yoktur. İşler, hizmetler, büyüsün ama biz büyümeyelim. Bir kişi daha kurtulsun diye uğraşalım.

Buhârî kitabının ilk hadis-i şerifinde, (Ameller niyetlere göredir) buyuruluyor. Niyetimiz, emr-i maruf olmalı, Ehl-i sünnet kitaplarına bir kişinin daha kavuşması olmalı. Niyetimiz doğru olursa, dünyalık görünen işler bile âhiretlik olur. Nerede olursak olalım, ne iş yaparsak yapalım, kitap hizmetinden ayrı kalmayalım. Bu bağ koparsa, sonra dönüp âhirette hangi yüzle Cenneti talep ederiz?
Rütbe ve makam sahibi olmanın, orada hiçbir kıymeti yoktur. Bu hizmetler için gece gündüz koşturmalı, doğru yolu anlatan kitapların ve diğer yayınların yayılması için, maddî ve mânevî olarak çalışmalıyız. Maddî olarak çalışmak, bedenen ve para ile yardım etmekle, emr-i maruf yapmakla; mânevî olarak çalışmak da dua etmekle olur. Bu nimeti, doğru imanı, doğru din bilgilerini herkese ulaştırmak, hepimiz için büyük bir mesuliyettir. Bunu hissederek, bunu bilerek yapacağımız her işte başarılı oluruz. Yoksa mutlaka hata yaparız, mutlaka bir yerde zarar ederiz.

« Önce
Sonra »

Hiç yorum yok

Sorularınız Dinimiz İslam.com hocaları tarafından cevaplandırılacaktır.

Lütfen dini suallerinizi: dinimizislam11@gmail.com mail adresine gönderiniz.

Teşekkürler.