BREAKING NEWS
Yaşam

728x90

header-ad

468x60

header-ad

Şehitlerin ölüm halleri

Sual: Şehitlerin ölüm halleri nasıldır, ölüm acısını duyarlar mı?

Cevap: Bu kişiler, ne zaman ölüm yastığına başlarını koyalar, gökler kapısı açılır ve yere o kadar melâike iner ki, hesabını, ancak Mevlâ bilir. Bunların ellerinde, nurdan taç ve hulleler ola. O kişinin canını, izzet ile davet edeler. Nitekim Hak teâlâ, bu hâli, Fecr sûresinin sonunda beyan buyuruyor. O has melekler, o hullelere saralar. O anda Haktan nida gele ki: (Cennete götürün! Zira, dünyada, cümleden ziyade namaz kılardı ve misafiri sever, suçları bağışlar idi ve istiğfar eder idi. Ve beni çok zikir ederdi. Avret mahalli açık olarak sokağa çıkmazdı. Kendini haramlardan pak ederdi. Ve Peygamberlere ve İslâmiyete mutî idi.)

Şimdi, o iki melekler ki, insanın iki omuzunda, dünyada, hayır ve şer olarak, işlediklerini yazarlar, onlar diye ki: (Ya Rabbi! Bizi dünyada bu kuluna müvekkel eyledin. Şimdiki demde, izin ver bu kulunun canı ile göklere çıkalım.) Hitap-ı izzet varit ola ki: (Siz onun kabrinin yanında durun, tesbih ve tekbir edip, bana secdede bulunun ve sevabını o kuluma bağışlayın.) Onlar dahi, kıyamete değin, zikir ve tesbih edip, sevabını, o kulun defterine yazarlar. Mısır'daki münafıklar, isyan ederek, halife Osman "radıyallahü anh"ı öldürmek için, Medine'ye geldiler. Medine'dekiler de yalan ve iftiralarla bunları destekledi. Medine'deki Müslümanlar, halifeye yardım etmedi diyerek, Eshâb-ı kiramı kötülediler. Hâlbuki, halife Cennetteki şehitlerin yüksek derecelerine de kavuşmak istiyordu ve bunun için dua ediyordu. Kendisine yardıma gelenlere mani oldu. Bunları geri çevirdi. Bundan istifade eden asiler, halifeyi kolayca şehit etti. Böylece, duası kabul oldu. Muradına kavuştu. Şehitler ölürken hiç acı duymaz. Cennette verilecek olan nimetler, lezzetler kendilerine gösterilip, bunların zevkleri içinde, ruhlarını meleklere seve seve teslim ederler.(İslâm Ahlâkı s. 347)

***

Sual: Ölen kimsenin ardından, kırkıncı günü ve elliüçüncü gecesi, sadaka vermenin, mevlid okutmanın dinimiz açısından bir mahzuru var mıdır?

Cevap: Meyyitin kırkıncı gün burnu düşmesi, elliüçüncü gecesi çürümeye başlaması ve bu gecelerde mevlid okutmalı gibi sözler doğru değildir. Ahmet isminde bir türbedarın rüyada gördüm diye söylediği şeylerdir. Meyyite yapılan her hizmet ibadettir. İbadetler, yalnız âyet-i kerime, hadîs-i şerifler ve müctehidlerin sözü ile belli olur. Şunun, bunun emri ile, rüya ile ibadetler değiştirilemez. İbadetleri değiştirmek, bozmak isteyenler kafir olur. Ölülere Kur'ân-ı kerim okumak, sadaka vermek, dua etmek gibi yardımları yapmak için, elliüçüncü gecesini beklememeli, birinci günü yaparak, imdadına bir an önce yetişmelidir. Bu yardımları, yedinci, kırkıncı, elliüçüncü gecelere bırakmak, boğulmak üzere olan birine, biraz bekle yardıma birkaç gün sonra geleceğim demeye benzer. Muhammed Ma'sûm hazretleri Mektûbât kitabında buyuruyor ki:

"Âdet olarak, riya, gösteriş olarak değil de, Allah rızası için, fakirlere yemek, sadaka verip, sevaplarını meyyitin ruhuna göndermek, iyi olur ve büyük ibadet olur. Fakat, bunun belli gün veya gecede yapılması için güvenilir bir haber yoktur. Yani aslı yoktur."

İstanbul gazetelerinde, Hristiyan ölülerine, kırkıncı günlerinde mezarlıklarında ayin yapılacağı, tanıdıklarını oraya çağırdıkları çok yazılmıştır. Kendilerine bunun sebebi sorulduğunda;

"Kırkıncı gün ölüye yardım yapmak âdetimizdir" demişlerdir. Ölüler için sadaka, mevlid gibi hayratın belli günlerde yapılmasının Müslümanlara Hristiyanlardan sirayet etmiş olduğu anlaşılmaktadır.

***

Sual: Birkaç cenaze olduğu zaman, namazları ayrı ayrı mı yoksa toptan hepsi için bir kere mi namaz kılınır?

Cevap: Birkaç cenaze birlikte ise, her birinin namazını ayrı kılmak efdaldir. Hepsi için bir namaz kılınması da caizdir. Bunun için, birinin başı ötekinin ayağına gelmek üzere sıralanır. İmam, derecesi yüksek olanın önünde durarak kılar. Cenazelerin bir kısmı imamın sağında, bir kısmı da imamın solunda bulunur. Yahut, hepsini imamın önünde olarak yan yana koyup, imam hepsinin göğsü hizasında durur. Önce erkekler, sonra oğlan, sonra kadın, en sonra kız cenazesi konur.

« Önce
Sonra »

Hiç yorum yok

Sorularınız Dinimiz İslam.com hocaları tarafından cevaplandırılacaktır.

Lütfen dini suallerinizi: dinimizislam11@gmail.com mail adresine gönderiniz.

Teşekkürler.