BREAKING NEWS
Yaşam

728x90

header-ad

468x60

header-ad

Dine hizmetin şartları nelerdir?

Hikmet ehli zatlar buyuruyor ki:

Merhum Hocamız, (Eğer bizim sözümüz ve kitaplarımız tesirli oluyorsa, bu, mübarek hocam Seyyid Abdülhakim Arvâsî hazretlerinin himmetinden dolayıdır. Şu hizmetlerin, bir zerresini şahsımdan bilsem, yanarım, helâk olurum. Bütün bunların hepsi Efendi hazretlerine aittir.

Efendi hazretlerinin himmetidir, bereketidir, onun duasının neticesidir. Himmet oradan geliyor) buyururdu. Seyyid Abdülhakim Arvâsî hazretleri de, (Bende ne varsa, mübarek hocam Seyyid Fehim Arvâsî hazretlerine aittir) diye yemin ederdi. Seyyid Fehim Arvâsî hazretlerinin torunu Seyyid Taha Efendi anlatır:

(Bir gün Seyyid Abdülhakim Arvâsî hazretleri ile Bayezid Camii'nden çıkıp, bir taksiye bindik. Daha taksinin kapısını kapatmadan, bir hanım elindeki çocuğu, Efendi hazretlerinin kucağına bırakıp, “Efendim, bu oğlum felçli, yürüyemiyor. Gitmediğimiz doktor kalmadı. Buna bir dua edin” dedi. Efendi hazretleri, başını öne eğdi, bir müddet öyle durdu. Sonra o hanıma, “Al çocuğu” dedi. Hanım çocuğu aldı ama çocuk hareketlendi, yere koyar koymaz koşmaya başladı. O hanım, “Efendi hazretleri, ne dua ettiniz, yine lazım olursa ben okuyayım” dedi. Ben de aynı şeyi sordum. Bana, “Taha sen aklını mı kaçırdın?” dedi. “Efendim, vallahi çocuk düzeldi” dedim. Bunun üzerine bana, “Taha, haddimizi bilelim. Ben bu çocuk kucağımıza atıldığı zaman hocama dedim ki, hocam bu benim işim değil, bu sizin işiniz, ben yokum bu işte. Seyyid Fehim hazretleri geldi, dua etti. Artık ne okudu, ne yaptı ben de bilmiyorum. Yalnız ben bir şey bilirim, bu iş benim değil” buyurdu.)

Bir âlimin, dinde faydalı olabilmesi için, üç şart lazımdır: 1- Bir büyüğe tâbi olması lazımdır. 2- O büyüğe bağlılığının devam etmesi lazımdır. Bağlı olduğu hâlde, sevgi olmazsa, her şey biter. 3- O büyüğün himmetinin devam etmesi lazımdır.

Bu şartlar devam ettikçe, o kimsenin her söylediğinden, yazdığından, diğer insanlar feyz alırlar. Hayatları değişir, dünyaya karşı soğurlar. Âhirete karşı sıcaklık hissederler. Allah’a olan sevgileri artar. Çünkü dini anlatan kişi, o feyzi, membaından, yani büyüklerden aktarmaktadır.

Günümüzde faydalı olmanın tek yolu tanıdıklarımıza, sevdiklerimize Ehl-i sünnet âlimlerinin kitaplarından vermek ve bir araya gelince, bu büyüklerin kitaplarını okumaktır.

« Önce
Sonra »

Hiç yorum yok

Sorularınız Dinimiz İslam.com hocaları tarafından cevaplandırılacaktır.

Lütfen dini suallerinizi: dinimizislam11@gmail.com mail adresine gönderiniz.

Teşekkürler.